Za šíření poplašné zprávy padlo obvinění – ve vězení může 18letý mladík skončit až na 5 let. 

Zneužívat linky tísňového pro své pobavení nebo záměrně nechat bezdůvodně složky IZS vyjet ke smyšlenému zásahu je přinejmenším bezohledné vůči osobám, které v danou chvíli pomoc složek IZS skutečně potřebují. O tom, že vše může skončit obviněním z trestného činu se nyní na vlastní kůži přesvědčil 18letý mladík, který několikrát linku 158 zneužil.

Došlo k tomu celkem ve 4 případech. Ve 3 případech zneužil obviněný muž linku 158 pomocí odeslaných poplašných zpráv o tom, že se v odpadkovém koši na náměstí v Úvalech, Mnichovicích a Dobřichovicích nachází bomba.
Ve všech těchto případech vyjely složky IZS bezdůvodně, kdy propátrávali nejen místo, kde byla bomba nahlášena, ale i přilehlé okolí, což si vyžádalo zapojení několika desítek osob ze strany složek IZS.

Ve čtvrtém případě odeslal 6 tísňových SMS a následně i na linku 158 zavolal a informoval o tom, že našel na zahradě domu v Praze granáty a bombu. Podle jeho slov na místě začalo hořet, proto bude muset skočit z balkonu, aby požáru unikl.
I tyto informace a výhružky byly nepravdivé a vymyšlené.

Vzhledem k tomu, že muž rozšířil poplašné zprávy, které se nezakládaly na pravdě a které vyvolaly bezdůvodné záchranné práce složek IZS a znepokojení veřejnosti, zahájili kriminalisté z Prahy venkov – východ trestní stíhání 18letého muže a obvinili jej z přečinu šíření poplašné zprávy.
V případě prokázání viny a odsouzení hrozí muži až 5letý trest odnětí svobody.

por. Ing. Bc. Barbora Schneeweissová
tisková mluvčí
11. srpna 2022

    Jakékoliv poznatky a informace můžete uvést zde, i anonymně.

    11.8.2022