STRONGMAN JOSEF ULBRICH | ROZHOVOR | PČR

Středočeský policista nstržm. Josef Ulbrich se ve svém volnu intenzivně věnuje sportovní disciplíně STRONGMAN, ale o co se přesně jedná? Kolikrát týdně trénuje a zúčastňuje se nějakých soutěží? To prozradil v rozhovoru, který si pro něj připravila policejní tisková mluvčí por. Mgr. Eva Hašlová.


Jak dlouho sloužíte u Policie ČR?

K Policii ČR jsem nastoupil v září v roce 2016. Sloužím na prvosledové hlídce Územního odboru Praha venkov – VÝCHOD v Brandýse nad Labem.

Čemu se věnujete ve svém volnu?

Poslední tři roky téměř veškerý volný čas věnuji cvičení, konkrétně sportovní disciplíně STRONGMAN.

Od dětství jsem měl rád pohyb, proto se sportu věnuji i nyní. Od 6ti let jsem se asi do svých 12ti let věnoval fotbalu. Po základní škole jsem začal chodit do posilovny, kde jsem cvičil jen tak sám pro sebe. Souběžně s chozením do posilovny jsem pravidelně docházel na tréninky juda, thajského boxu a krav magy.

Jak jste se dostal k této ne příliš v Česku rozšířené disciplíně?

Cvičení mě vždy zajímalo a spoustu informací jsem čerpal z internetu. A právě na internetu jsem zaregistroval informace o závodech silných mužů, což mě zaujalo. Jednoho dne jsem si řekl, že to zkusím taky. A bylo rozhodnuto. Sám jsem začal s přípravou, postupným zvyšováním zátěže při cvičení. Ani ne po roce jsem se přihlásil na první amatérské závody do tzv. „kategorie příchozích“. Z celkového počtu asi 40 závodníků jsem skončil na 20. místě. Na druhých závodech jsem byl 3. Poté následovala registrace a členství do republikového klubu STRONG MAN FORCE, a tím také příprava pod dohledem trenéra.

Jak často probíhají tréninky?

Mimo sportovní sezonu cvičím 4x až 5x v týdnu. Trénink trvá tak dvě a půl až tři hodiny. Během závodní sezony je trénuji o něco méně. V rámci trénování jezdím do Libereckého kraje.

Mohl byste mi trochu přiblížit podstatu nebo princip tohoto sportu?

Jak jsem se zmínil na začátku, jedná se, zjednodušeně řečeno, o závody silných mužů. Počátkem zrodu STRONGMANa bylo měření sil sportovců různých silových disciplín, aby zjistili, kdo z nich je vlastně nejsilnější. Později se z tohoto poměřování sil vyvinula vlastní disciplína.

Závody probíhají na národní a mezinárodní úrovni. Na české scéně jsou dvě roviny závodů – ČESKÁ STRONGMAN LIGA a vyšší úroveň ČESKÁ STRONGMAN PROFI LIGA.

Závody se skládají z 5 až 6 disciplín, kdy je závodník musí absolvovat všechny. Za každou disciplínu je obodován. Konečný počet bodů rozhoduje o finálním umístění. Prvních 12 závodníků dostane ještě navíc další body, a to právě za celkové umístění. Následně se vede celkové vyhodnocení ligy, kdy i v tomto případě je pořadí prvních 12 sportovců obodováno. Závodníci nastupují podle váhových kategorií, a to do 80 kg, 90 kg, 105 kg a open kategorie.

Jaké jsou tedy konkrétně jednotlivé disciplíny?

Jedná se například o zvedání těžkých klád nad hlavu o váze cca 120 kg, kdy se hodnotí počet zdvihů v určitém časovém limitu. Zvedání je buď jednou, nebo oběma rukama. Dále přenášení kufrů či ohrad. Používají se buď železné nebo dřevěné předměty. Opět je stanovena vzdálenost v průměru 20 m a časový limit. Předměty pro přenášení váží 100 až 150 kg. Dále závodníci převracejí obří pneumatiky, betonové koule a podobně. Výběr předmětu je na fantazii pořadatelů. Další z disciplín je tahání 7 až 8 tunových kamionů na vzdálenost 15 až 25 m. Dále se soutěží v takzvaném mrtvém tahu, kdy závodník opakovaně zvedá ze země těžký předmět – činku či vozidlo o váze cca 220 až 250 kg.

Jakých úspěchů jste dosáhl během třech let, kdy se tomuto sportu věnujete?

Zatím se pohybuji na úrovni ČESKÉ STRONGMAN LIGY. V sezoně od jara do podzimu je pořádáno tak sedm závodů. V posledních dvou letech jsem se účastnil téměř všech. Na základě získaných bodů jsem se většinou umístil v první polovině, a to do 10. místa. Mým dosavadním úspěchem je získání 4. místa v loňském roce.

Co se týče mezinárodních závodů, účastnil jsem se závodů v Šale na Slovensku, kde již byla větší konkurence. V poslední sezoně jsem byl také na mezinárodním závodu v Itálii. Jednalo se o závod 4-členných týmů, kde české družstvo vyhrálo.

Co Vás na tomto sportu nejvíce baví?

Je to těžký sport, kde je potřeba nejen hrubá síla, ale komplexnost různých schopností a dovedností, jako například vytrvalost, rychlost a obratnost. Cvičení mě hodně baví.

Jak Vám tento sport pomáhá v policejní práci?

Určitě mě udržuje v dobré kondici, což je pro profesi policisty důležité.

    Jakékoliv poznatky a informace můžete uvést zde, i anonymně.

    25.3.2019