PŘES BARIÉRY S POLICIÍ | PČR

Počátkem roku 2018 začal na Krajském ředitelství policie Středočeského kraje vznikat nový a zcela ojedinělý projekt, jehož cílem a hlavní myšlenkou je motivovat studenty středních škol ve Středočeském kraji ke sportovním aktivitám a výkonům a zároveň pomoci handicapovaným lidem.

Aby tento projekt mohl vzniknout a být úspěšně realizován, oslovil ředitel Krajského ředitelství policie Středočeského kraje brig. gen. JUDr. Václav Kučera, PhD., MBA nadaci Charty 77 – Konto Bariéry a Zdravotní pojišťovnu Ministerstva vnitra a společně se dohodli na spolupráci při těchto sportovních aktivitách a dnech. Dalšími partnery, kteří se do projektu posléze zapojili, jsou Středočeský kraj a Bezpečná společnost z.s.

Jen v průběhu školního roku 2018/2019 proběhla sportovně charitativní akce „Přes Bariéry s policií“ v 70-ti středních školách Středočeského kraje a zúčastnilo se jí více než 1700 studentů posledních ročníků. Těm byla v rámci akce prezentována činnost Policie ČR a také způsob, jakým probíhají prověrky fyzické způsobilosti v případě, když by se oni, nebo kdokoliv jiný chtěli stát policistou. Tyto prověrky si pak studenti na místě vyzkoušeli pod dohledem instruktorů Policie ČR.

Fyzické prověrky se skládající ze čtyř na sebe navazujících disciplín (člunkový běh, vzpor ležmo – klik, celomotorický test a běh na 1000 metrů). Pokud studenti ve všech disciplínách získali požadovaný počet bodů, splnili zároveň jednu z podmínek k přijetí k Policii ČR a byl jim předán voucher, který dokladuje, že zájemce má pro případné přijímací řízení k Policii ČR splněn požadavek na fyzickou způsobilost.

Celkem podmínky splnilo 570 středoškoláků a všichni si tento voucher převzali. Současně však výkony studentů přinesly, díky participaci Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra, finanční podporu pro vybraného handicapovaného klienta Konta Bariéry. Dalšími, kdo se na sbírce finančních prostředků významně podílel, byli samotní policisté a občanští zaměstnanci Krajského ředitelství policie Středočeského kraje.


V roce 2018 proběhlo 5 velkých akcí v Kolíně, Benešově, Kladně, Mladé Boleslavi a Příbrami, na kterých jsme společnými silami vybrali finanční prostředky na následující klienty Konta Bariéry.

Akce v Kolíně, která se konala 25. dubna 2018, vynesla celkem 87 422 korun na pomoc panu Miroslavovi (59 let), který trpí těžkou formou hemofilie. Kromě Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra věnovala 50 tisíc korun zpěvačka Lucie Bílá, která se akce osobně zúčastnila. Dalšími finančními prostředky přispěla kolínská automobilka TPCA. Peníze Miroslav použil na nákup nového invalidního vozíku.

V Benešově se akce „Přes Bariéry s policií“ konala 25. května a celkový výtěžek 44 083 korun podpořil osmiletou Emu, která je od narození nevidomá a nemůže chodit ani mluvit. Finanční prostředky použije na speciální chodítko. Finančně dále přispěla firma Sellier Bellot a AUTO BUPI.

Na Atletickém stadionu v Kladně proběhla akce 12. června 2018, při které se podařilo pro pana Romana (48 let) vybrat 22 596 korun, které Roman použil na nákup nového invalidního vozíku.

Další sportovní akce se konala v Mladé Boleslavi 14. června 2018. Výtěžek krásných 96 805 korun podpořil Simonku (8 let), která potřebuje sportovní protézu dolní končetiny. Celých 50 tisíc korun přispěl partner akce ŠKODA Auto Mladá Boleslav. Dárkové šeky na nákup v hodnotě 15 tisíc věnovala společnost BONDY centrum Mladá Boleslav.

Poslední z těchto velkých akcí v roce 2018 proběhla 15. června v Příbrami, kde celkový výtěžek 38 513 korun podpořil Lauru (3 roky). Malá Laura trpí vzácným onemocněním – Charge syndromem a vybrané peníze byly použity na její léčbu, zejména na finančně nákladnou rehabilitaci.


Během roku 2019 jsme akci „Přes Bariéry s policií“ začali realizovat především v hodinách tělesné výchovy na středních školách ve Středočeském kraji.

Během prvního pololetí jsme společně se studenty, policisty a významnými partnery vybrali celkem 90 610 korun. Tyto finance jsme předali Patrikovi, který před deseti lety skončil po nehodě ochrnutý a v současné době může hýbat pouze rameny. V jeho nelehké životní situaci mu pomáhá babička, která se o něj stará a se vším mu pomáhá. Pro tu je však taková pomoc velmi náročná, a tak vybranou částku použije Patrik na služby osobního asistenta.

Patrikovi byl šek slavnostně předán 23. ledna 2019 v prostorách Středočeského kraje, kdy bylo současně oceněno i pět nejlepších sportovců ze středních škol. I právě oni přispěli Patrikovi na pomoc osobního asistenta.

V průběhu jara 2019 veškeré finanční příspěvky ze sportovně charitativních akcí putovaly na podporu Jirky (28 let), který peníze potřebuje na koupi bionické – robotické ruky.
V důsledku zhoubného nádoru pravé ruky musela být Jirkovi část ruky amputována a kosmetická protéza, kterou v současné době používá, neplní žádné funkce, které by Jirkovi alespoň částečně ruku nahradily. Bionická ruka díky svým funkcím umí zlepšit kvalitu života, což si Jirka moc přeje. Bionická ruka však stojí zhruba 750 000 Kč.

Díky příspěvkům středočeských policistů, studentů středočeských středních škol, Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra a partnerských společností Auto Škoda Mladá Boleslav a Hop Aréna, se jen během jara 2019 vybralo pro Jirku krásných 147 206 korun. Další finanční prostředky Jirkovi pomohlo získat Konto Bariéry prostřednictvím svých dárců, a tak v současné době Jirka již má k dispozici celou částku, kterou potřeboval.

 

 

Darovací šek byl Jirkovi předán v Muzeu Policie České republiky a zároveň jsme tuto slavnostní příležitost využili i k ocenění dalších nejlepších sportovců středních škol jarního kola akce.


Od 10. září 2019 znovu po prázdninách začínáme s našimi charitativně sportovními dny na středních školách, kdy touto cestou znovu chceme pomoci klientovi Konta Bariéry a zajistit finanční prostředky na jeho podporu. Od září se tak budeme snažit pomoci Pavlovi (25 let).

Pavel od dětství velmi rád sportuje. Nejprve ho zajímaly bojové sporty, později se začal věnovat i motokrosu. Začínal jezdit na polních cestách a již v deseti letech závodil na svém prvním stroji Yamaha 85. Také závodil pod licencí AČR-MOTUL CUP, kdy v roce 2018 vybojoval pěkné druhé místo a to dokonce ve dvou prestižních seriálech. Při posledním závodě v Jiníně u Strakonic měl však ošklivý pád, po kterém následoval rychlý převoz vrtulníkem do FN Motol v Praze a operace krční páteře. Aby došlo ke správnému držení hlavy, musel podstoupit další operaci. V současné době se Pavel vrátil z Rehabilitačního ústavu Kladruby a čeká ho největší životní závod – znovu se postavit na vlastní nohy. Pavel pevně věří, že i tento závod sám se sebou vyhraje, protože si život bez sportu nedovede představit. Aby se však znovu mohl postavit na vlastní nohy, musí pravidelně cvičit. Finanční podporu potřebuje proto na rehabilitace a rehabilitační přístroj, který napodobuje chůzi.

Pevně věříme, že se do sportovních aktivit na pomoc druhým zapojí v následujícím období ještě více středních škol a společně tak pomůžeme dobré věci a lidem, kteří naší pomoc opravdu potřebují a společnými silami tak překročíme bariéry.

por. Ing. Bc. Barbora Schneeweissová
tisková mluvčí

    Jakékoliv poznatky a informace můžete uvést zde, i anonymně.

    9.9.2019