Podvodníci se zaměřují na seniory!!!

Praha venkov – VÝCHOD a Mladoboleslavsko – V poslední době přibývají případy, kdy se pachatelé pokouší okrást seniory.

V posledních dnech se mladoboleslavští policisté zabývají stále přibývajícími případy, kdy se dosud neznámý pachatel zaměřil na seniory. Po telefonickém zkontaktování seniorů se vydává za jejich vnuka a požaduje od nich pod různými záminkami neprodlené půjčení peněz v řádu desetitisíců až statisíců korun. Krom finančních prostředků také po seniorech požaduje šperky a další cennosti, pro které následně pošle svého kamaráda. Někteří důvěřiví občani této osobě peníze poskytli. Následně zjistili, že se stali obětí podvodníka.

Policie důrazně VARUJE občany, aby si v žádném případě do bytu nikdy nepouštěli žádné cizí osoby a v žádném případě jim nikdy nedávali peníze!!! Podvodníci se pokaždé chovají velmi suverénně a nedají na sobě znát, že lžou a zdánlivě skutečný příběh se nakonec nezakládá na pravdě. Tyto případy nejsou problémem pouze na Mladoboleslavsku, ale rozšiřují se i do dalších lokalit Středočeského kraje.

 

V posledních letech se neustále opakují ty samé historky, při kterých jsou senioři podvedeni či okradeni:

Mám pro Vás přeplatek za elektřinu, máte na rozměnění?

Poslal mě Váš syn, že mi máte dát zálohu na koupi vozidla, do večera peníze vrátí!

Budeme malovat chodby, vybíráme od každého zálohu 500,- Kč.

Jsem těhotná a potřebuji nutně na toaletu. Nemáte trochu vody, udělalo se mi špatně.

Prodáváme luxusní hrnce v hodnotě 50 000,- Kč, ale Vám je prodáme jen za 15 000,- Kč.

Jsem Váš nový soused.

 

Jak se vyhnout podvodu:

Podvodníci využívají různé záminky a lsti, aby se dostali k vašim penězům. Chtějí vniknout do vašeho bytu, a pokud z vás nevylákají peníze přímo, ovládají řadu způsobů jak vás okrást.

Nedůvěřujte neznámým lidem, nikoho cizího nevpouštějte do svého bytu.

Nikdy hned neotvírejte dveře, nevíte-li, kdo je za nimi.

Pořiďte si panoramatické kukátko, které vám umožní dobře si návštěvníka prohlédnout. Instalujte si na dveře bezpečnostní řetízek, který udrží dveře jen pootevřené, a tak můžete některé věci vyřídit bezpečněji.

Zvoní-li opravář, pracovník úřadu či jiných služeb (odečet plynu apod.), nechte si předložit jeho služební průkaz, nebo ještě lépe zavolejte na úřad nebo instituci, na kterou se pracovník odvolává. V případě jakýchkoliv pochybností trvejte na tom, že o nabízenou službu nestojíte.

Nepodléhejte lákavé vidině snadného zbohatnutí. Podomní nabídky výher v loterii nebo výhodných koupí odmítejte – v naprosté většině jde o podvod.

Udržujte dobré vztahy se sousedy v domě a ve vašem okolí. Napište si jejich telefonní čísla, v případě potřeby bývá jejich pomoc nejrychlejší.

Důležitá telefonní čísla (policie, lékař, hasiči aj.) mějte viditelně blízko telefonu, abyste mohli co nejrychleji přivolat pomoc.

Nepodvolujte se nátlaku ze strany rodinných příslušníků, natož cizích lidí, k podpisu závažných dokumentů např. k převedení bytu, domu nebo chaty nebo poskytnutí peněžních půjček. Vše si v klidu a pečlivě promyslete.

Závažná rozhodnutí o vašem majetku konzultujte s právníkem, nechte si poradit od dalších věrohodných osob. Většina institucí a nevládních organizací, která poskytuje pomoc seniorům, nabízí i bezplatnou právní poradnu.

nprap. Mgr. Eva Hašlová
tisková mluvčí PČR Praha venkov – východ
14.8. 2017

    Jakékoliv poznatky a informace můžete uvést zde, i anonymně.

    14.8.2017