Podvodníci pod legendou VNUK chtěli připravit o úspory další seniorku

Praha venkov – VÝCHOD – Duchapřítomná seniorka se nenechala připravit o peníze a pomohla policistům podvodníky dopadnout.

Duchapřítomná seniorka ze Staré Boleslavi pomohla brandýským kriminalistům dopadnout dva cizince, kteří ji v listopadu loňského roku chtěli během odpoledne 21. listopadu připravit o celoživotní úspory. Jako v mnoha dalších případech, i tentokrát jeden z obviněných mužů zavolal na pevnou telefonní linku jednadevadesátileté ženy s tím, že je její vnuk a nutně potřebuje půjčit peníze. Pro úspory však pošle svého kamaráda, neboť on si momentálně nemůže přijet osobně. Žena mu tedy přislíbila finanční pomoc, ačkoliv věděla, že žádného vnuka nemá. Ihned zavolala na tísňovou linku policie, kde celou událost oznámila. Když si chtěl jeden z podezřelých mužů od seniorky převzít její úspory, kriminalisté ho na místě zadrželi. Druhý komplic čekal na svého kamaráda v osobním vozidle poblíž bydliště poškozené. Ve chvíli, kdy byl jeho kamarád zadržen při přebírání peněz, tak z místa ujel. Policisté však i tohoto muže v následujících dvou týdnech vypátrali.

Oběma cizincům policisté sdělili obvinění ze spáchání přečinu Podvod ve stádiu pokusu, za což jim v případě prokázání viny hrozí trest odnětí svobody od jednoho do pěti let nebo peněžitý trest. Soudce okresního soudu na oba podvodníky uvalil vazbu. Není vyloučeno, že muži tuto trestnou činnost páchali také na jiných místech České republiky.

Jak se vyhnout podvodu

 • Podvodníci využívají různé záminky a lsti, aby se dostali k vašim penězům. Chtějí vniknout do vašeho bytu, a pokud z vás nevylákají peníze přímo, ovládají řadu způsobů jak vás okrást.
 • Nedůvěřujte neznámým lidem, nikoho cizího nevpouštějte do svého bytu.
 • Nikdy hned neotvírejte dveře, nevíte-li, kdo je za nimi.
 • Pořiďte si panoramatické kukátko, které vám umožní dobře si návštěvníka prohlédnout. Instalujte si na dveře bezpečnostní řetízek, který udrží dveře jen pootevřené, a tak můžete některé věci vyřídit bezpečněji.
 • Zvoní-li opravář, pracovník úřadu či jiných služeb (odečet plynu apod.), nechte si předložit jeho služební průkaz, nebo ještě lépe zavolejte na úřad nebo instituci, na kterou se pracovník odvolává. V případě jakýchkoliv pochybností trvejte na tom, že o nabízenou službu nestojíte.
 • Nepodléhejte lákavé vidině snadného zbohatnutí. Podomní nabídky výher v loterii nebo výhodných koupí odmítejte – v naprosté většině jde o podvod.
 • Udržujte dobré vztahy se sousedy v domě a ve vašem okolí. Napište si jejich telefonní čísla, v případě potřeby bývá jejich pomoc nejrychlejší.
 • Důležitá telefonní čísla (policie, lékař, hasiči aj.) mějte viditelně blízko telefonu, abyste mohli co nejrychleji přivolat pomoc.
 • Nepodvolujte se nátlaku ze strany rodinných příslušníků, natož cizích lidí, k podpisu závažných dokumentů např. k převedení bytu, domu nebo chaty nebo poskytnutí peněžních půjček. Vše si v klidu a pečlivě promyslete.
 • Závažná rozhodnutí o vašem majetku konzultujte s právníkem, nechte si poradit od dalších věrohodných osob. Většina institucí a nevládních organizací, která poskytuje pomoc seniorům, nabízí i bezplatnou právní poradnu.

Tímto bychom velmi rádi upozornili a apelovali na všechny občany, aby si v žádném případě do bytu nikdy nepouštěli žádné cizí osoby a v žádném případě jim nikdy nedávali peníze!!! Podvodníci se pokaždé chovají velmi suverénně a nedají na sobě znát, že lžou a zdánlivě skutečný příběh se nakonec nezakládá na pravdě. V posledních letech se neustále opakují ty samé historky, při kterých jsou senioři podvedeni či okradeni:

 • Mám pro Vás přeplatek za elektřinu, máte na rozměnění?
 • Poslal mě Váš syn, že mi máte dát zálohu na koupi vozidla, do večera peníze vrátí!
 • Budeme malovat chodby, vybíráme od každého zálohu 500,- Kč.
 • Jsem těhotná a potřebuji nutně na toaletu. Nemáte trochu vody, udělalo se mi špatně.
 • Prodáváme luxusní hrnce v hodnotě 50 000,- Kč, ale Vám je prodáme jen za 15 000,- Kč.
 • Jsem Váš nový soused

nprap. Mgr. Eva Hašlová
tisková mluvčí PČR Praha venkov – VÝCHOD
5.1. 2018

  Jakékoliv poznatky a informace můžete uvést zde, i anonymně.

  6.1.2018