Krádeže jízdních kol

Praha venkov – VÝCHOD – Policisté na okrese Prahy venkov – Východ se zabývají případy krádeže jízdních kol.

Cyklistická sezona je v plném proudu. Je to zároveň příznivé období pro zloděje jízdních kol. Své o tom vědí poškození občané, kteří oznámili krádež jízdních kol za pouhý poslední týden.

V pátek 23. srpna přijali čelakovičtí policisté oznámení od šestašedesátileté ženy, které zloděj odcizil z pozemku volně postavené elektrokolo. Díky skvělé spolupráci policistů a strážníků městské policie v Čelákovicích se právě strážníkům podařilo během několika hodin dopadnout jak pachatele, tak i zajistit odcizené kolo. Policisté jednačtyřicetiletému muži na obvodním oddělení následně sdělili podezření ze spáchání dvou přečinů, a to porušení domovní svobody a krádež.

Informace o odcizeném jízdním kole a elektrokole přijali také policisté v Úvalech. Zloděj vstoupil na pozemek rodinného domu v Horoušanech, kde bez problému vnikl do garáže, neboť nebyla nijak zajištěná. Uvnitř vzal dvě kola, která měla hodnotu přes padesát tisíc korun.

Ve stejném období využil dosud neznámý pachatel situace a odemčenými vstupními vrátkami vešel na pozemek rodinného domu v Čelákovicích. Zřejmě si ještě před tím všiml u zdi domu volně opřeného jízdního kola, které následně odcizil.

Stále apelujeme na občany, aby dbali na zajištění svého majetku. Příležitost dělá zloděje. O tom se bohužel přesvědčilo několik poškozených majitelů kol. Níže uvádíme několik rad, jak snížit riziko krádeže.

Jak si své jízdní kolo bezpečně zajistit a předejít krádeži:

– při odstavení jízdního kola na ulici použijete vždy bezpečnostní zámek a snažte se kolo připoutat  

   k pevnému bodu (bezpečnostní stojan, zábradlí, sloup)

– zabezpečení jízdního kola pomocí zabezpečovacího systému je třeba využít i při ukládání kola do

   sklepní kóje a na balkony

– jste-li ve skupině dalších cyklistů je přednost fyzické přítomnosti další osoby u odstavených kol

– pokud ukládáte jízdní kolo do společných prostor domu, dbejte na uzavírání vstupních dveří do

   objektu, ale i do společných prostor, kde jsou kola uskladněna a i zde využijte bezpečnostní stojan

   nebo systém

– ani na vlastních pozemcích neponechávejte volně odložená kola, neboť i zde je nutnost svá jízdní

  kola ochraňovat, a to opět využitím bezpečnostního systému nebo uložením do přilehlých prostor

  pod bezpečnostním zámkem.

Policisté také doporučují:

Zabezpečte si své nemovitosti certifikovanými výrobky a službami!

Středočeská policie se  zapojila do celorepublikového preventivního projektu „Zabezpečte se! Chraňte majetek sobě i svým sousedům“, na kterém Policie ČR spolupracuje s Ministerstvem vnitra ČR. Reagujeme tak na bezpečnostní situaci sousedních států, které zpozorovaly nové trendy vloupání do obydlí. Tyto trendy již překročily i hranice České republiky.

V rámci projektu se můžete dozvědět účinné způsoby zabezpečení vašich bytů, domů a dalších objektů ve formě mechanických i elektronických zábranných prostředků a jak je správně kombinovat.

Nejlákavější variantou je mobilní aplikace „Zabezpečte se“, kterou si můžete stáhnout v Google Play i App Store a naleznete v ní základní informace a návody na zabezpečení majetku.

por. Mgr. Eva Hašlová
tisková mluvčí PČR Praha venkov – Východ
27.8. 2019

    Jakékoliv poznatky a informace můžete uvést zde, i anonymně.

    27.8.2019