Krádeže jízdních kol

Praha venkov – VÝCHOD – S letním počasím vzrůstá na silnicích a cyklostezkách počet cyklistů.

V souvislosti s ideálními klimatickými podmínkami, které přejí různým sportovním aktivitám a činnostem, přibývá i cyklistů v ulicích a na cyklostezkách. A právě jízdní kola se nyní stávají předmětem zájmu zlodějů, kteří využijí vhodné příležitosti k jejich odcizení.

Několika případy odcizených jízdních kol se zabývají nejen policisté na Čelákovicku, ale také v Brandýse nad Labem. V době od 9. do 11. července dosud neznámý pachatel odcizil horské jízdní kolo v hodnotě několika desítek tisíc korun z kolárny ve sklepě domu v Brandýse nad Labem.

Nejčastěji se jízdní kola kradou ze sklepních kójí, kočárkáren a chodeb panelových domů na sídlištích, kdy pachatelé spoléhají na anonymitu a nezájem lidí z okolí. Lákavým místem pro zloděje jsou i prostory před barem, restaurací či obchodem. Nezdráhají se vstoupit ani na soukromý oplocený pozemek u rodinných domů.

Bránit se můžeme tím, že zlodějům nedáme šanci kolo odcizit, případně se toto riziko snažíme alespoň co nejvíce eliminovat. Základem by mělo být použití vhodného zámku na zajištění kola. Čím je zámek kvalitnější, tím náročnější bude pro pachatele překonání zajištění a odcizení předmětu. Vhodné je parkovat kola v dosahu kamerových systémů, což také může zloděje odradit od jeho úmyslu. Při převážení jízdních kol na vozidlech, ať na střeše nebo na závěsu, je vhodné jej uzamknout. Kvalitní zámky je dobré použít i pro zajištění prostor, kde kola uchováváme (kolárny, sklepní kóje a podobně).

Trestnou činnost ve svém okolí může ovlivnit každý z nás. Buďme všímaví ohledně dění kolem nás. I anonymní oznámení na linku 158 při podezření, že dochází k páchání trestné činnosti, může být pro policisty klíčové pro objasnění věci.

por. Mgr. Eva Hašlová
tisková mluvčí PČR Praha venkov – Východ
13.7. 2018

    Jakékoliv poznatky a informace můžete uvést zde, i anonymně.

    13.7.2018