Alkohol za volant nepatří

Praha venkov – VÝCHOD – Řidič na Úvalsku usedl do vozu pod vlivem alkoholu.

Úvalští policisté v sobotu 22. června kolem půl šesté odpoledne odhalili na Úvalsku opilého řidiče osobního vozidla. Během dohledu nad bezpečností silničního provozu zastavili v Jirenské ulici černý vůz a u řidiče provedli běžnou silniční kontrolu. Po provedení dechové zkoušky nebylo pro řidiče zřejmě příjemné zjištění, když přístroj opakovaně ukázal hodnotu necelé dvě promile alkoholu v dechu. Svým jednáním mohl ohrozit životy a zdraví dalších osob.

Policisté muži na služebně obvodního oddělení v Úvalech sdělili podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což mu v případě prokázání viny hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok, peněžitý trest nebo zákaz činnosti.

Alkohol za volant nepatří

Jak ukazují výzkumy, alkohol se podepisuje na způsobu řízení. Již při překročení hranice půl promile začíná převažovat negativní vliv na lidský organismus. Člověk se stává apatickým, snadno upadá do depresí a je celkově v útlumu. Alkohol za volantem zvyšuje nejenom agresivitu a přeceňování řidičských schopností, ale má výrazný vliv na periferní vidění. Zvýšená míra v krvi řidiče způsobuje tunelové vidění.

Do alkoholové pasti se přitom zdaleka nemusí dostat člověk, který usedne za volant bezprostředně po konzumaci alkoholu. Stejně zrádný a nebezpečný je tzv. zbytkový alkohol. Pro ten je charakteristické omezené vnímání. Řidič snadno něco přehlédne, je v útlumu, má opožděné reakce.

por. Mgr. Eva Hašlová
tisková mluvčí PČR Praha venkov – Východ
27.6. 2019

    Jakékoliv poznatky a informace můžete uvést zde, i anonymně.

    27.6.2019