Alkohol o podzimních prázdninách? A bylo už Vám 18 let?

S podzimními prázdninami přicházíme po roce spolu s našimi partnery opět s bezpečnostním opatřením Alkohol, drogy a mládež (ADAM). V hledáčku kontrol na dodržování zákazu podávat alkohol, tabák a umožňovat hazardní hraní dětem do 18 let budou kluby, bary, restaurace, prodejci ale i další místa, kde mohou nezletilci dostupnost alkoholu a dalších látek vyhledávat.

Stejně jako v předchozích letech se do kontrolní činnosti kromě policistů zejména z pořádkové policie a služby kriminální policie a vyšetřování zapojí také Česká obchodní inspekce, Celní správa ČR, pracovníci krajských hygienických stanic, dalších orgánů státní správy i samosprávy. To vše se zastřešením odboru protidrogové politiky Úřadu vlády. Pozornosti tedy neuniknou ani případná jiná pochybení provozovatelů.

Bezpečnostní opatření probíhá v termínu od 25. října do 29. října a je jen intenzivnější podobou činnosti, které se kontrolní složky věnují v průběhu celého roku. „Často jsme v návaznosti na vyhlašované opatření dotazováni, jestli má smysl se věnovat tak vážné problematice jen jednou v roce. Tak to samozřejmě není. Hlavním významem akce ADAM je na téma upozornit a otevřít tak prostor pro diskuzi. Kontrolní činnost je prováděna kontinuálně celoročně napříč celou republikou,“ vysvětluje ředitel služby pořádkové policie plk. Petr Koutný.

Tématu alkoholu, jiných návykových látek či hazardu ve vztahu k dětem se budeme věnovat nejen během avizovaných kontrol, ale také v preventivní a osvětové rovině. Ve školách budou policejní preventisté diskutovat s dětmi na téma právní odpovědnosti. Na sociálních sítích Policie ČR otestujeme znalosti veřejnosti sérií kvízových otázek a pro odbornou veřejnost připravujeme webináře se zaměřením na užívání návykových látek ve školním prostředí a systém kontrolní činnosti. Na této aktivitě se budou podílet také odborníci z adiktologické sféry.

„Dopady užívání alkoholu, jiných návykových látek či jiné závislosti dětí jsou velmi závažné. Mnohdy je dětská nerozvážnost poznamenána následky na celý život. Považujeme proto za opravdu velmi důležité upozorňovat na rizika a nezavírat před problémem oči,“ doplňuje vedoucí odboru prevence Policejního prezidia ČR plk. Zuzana Pidrmanová.

pplk. Veronika Hodačová
odbor prevence Policejního prezidia ČR
25. 10. 2023

    Jakékoliv poznatky a informace můžete uvést zde, i anonymně.

    25.10.2023