Zvýšený dohled na silnicích

Praha venkov – VÝCHOD – Policisté se v rámci bezpečnostní akce zaměřili na dodržování zákazu požívání alkoholu a drog u řidičů.

Během uplynulého víkendu se policisté dopravní a pořádkové policie na Praze venkov – Východ zaměřili na dodržování zákazu požívání alkoholu před a během jízdy. Ve zvýšeném počtu na silnicích prováděli silniční kontroly, během nichž policistům neuniklo ani jiné porušení předpisů. Účelem dopravních akcí je zvýšení bezpečnosti na silnicích pro všechny účastníky silničního provozu.

Policisté v průběhu 7. – 8. června zkontrolovali téměř 450 vozidel, přičemž v necelých padesáti případech došlo k porušení zákona. Nejčastějšími prohřešky bylo nepoužití bezpečnostních pásů během jízdy a nevyhovující technický stav vozidel. V jednom případě policisté u řidiče odborným měřením odhalili přítomnost alkoholu v dechu vyšší než jedno promile, což bylo kvalifikováno jako trestný čin a v druhém případě se hladina alkoholu u řidiče pohybovala do jednoho promile, tudíž byl případ evidován jako přestupek.

Alkohol za volant nepatří

Jak ukazují výzkumy, alkohol se podepisuje na způsobu řízení. Již při překročení hranice půl promile začíná převažovat negativní vliv na lidský organismus. Člověk se stává apatickým, snadno upadá do depresí a je celkově v útlumu. Alkohol za volantem zvyšuje nejenom agresivitu a přeceňování řidičských schopností, ale má výrazný vliv na periferní vidění. Zvýšená míra v krvi řidiče způsobuje tunelové vidění.

Do alkoholové pasti se přitom zdaleka nemusí dostat člověk, který usedne za volant bezprostředně po konzumaci alkoholu. Stejně zrádný a nebezpečný je tzv. zbytkový alkohol. Pro ten je charakteristické omezené vnímání. Řidič snadno něco přehlédne, je v útlumu, má opožděné reakce.

por. Mgr. Eva Hašlová
tisková mluvčí PČR Praha venkov – Východ
12.6. 2019

    Jakékoliv poznatky a informace můžete uvést zde, i anonymně.

    13.6.2019