Zabezpečte se! Chraňte majetek sobě i svým sousedům

Praha venkov – VÝCHOD – Mobilní aplikace přináší nové informace o zabezpečení majetku.

Prevence pro ochranu svého majetku, tedy rodinných domů, rekreačních chat a jiných nemovitostí není nikdy dost. Cílem řádného zabezpečení rekreačních obydlí je zejména zabránit pachatelům k páchání trestné činnosti.

Za účelem snížení kriminality a zabránění pachatelům v jejich majetkové trestné činnosti byla v rámci preventivního projektu vytvořena aplikace „Zabezpečte se! Chraňte majetek sobě i svým sousedům“.  Tato aplikace je dostupná ke stažení od 15. října 2018 na Google Play i App Store. Hlavním úkolem aplikace je dostupnost rad a doporučení pro veřejnost, jakým způsobem správně a především účinně zabezpečit majetek.

Letošní aktualizace přináší nové návody k používání trezorů a mechatronických zabezpečovacích zařízení. Pachatelé jsou si vědomi, že lidé v trezorech ukrývají důležité a cenné věci, proto jsou jejich předmětem zájmu.

Pro uživatele mohou být také velmi užitečné informace související s uložením krátkých a dlouhých zbraní, neboť i ty jsou cílem zlodějů.

Velkou pomocí při snižování kriminality je hlavně zájem a všímavost lidí v okolí, kteří nejsou lhostejní k dění kolem sebe. To nejmenší co může každý z nás udělat je, oznámit podezřelé dění na tísňovou linku, kdy policisté získané informace prověří.

Více informací naleznete ZDEhttps://www.policie.cz/clanek/sprava-stredoceskeho-kraje-zpravodajstvi-zabezpecte-se-chrante-majetek-sobe-i-svym-sousedum.aspx

Jak dostatečně zabezpečit svůj byt

 • Je potřeba nezapomenout na zabezpečení bytu nebo domu také před vniknutím balkónem, sklepem, garáží, okny atd. (např. mříže ve sklepních či přízemních oknech a balkónech, zasklení lodžie či balkónu).
 • Samotný zámek většinu pachatelů neodradí. Lze využít bezpečnostní zámky, dveře, závory, alarmy, jiné elektronické zabezpečovací systémy apod. Je vhodné se obrátit na firmu, která poskytuje zabezpečovací systémy pro byty a domy.
 • Mnohým pachatelům vloupání vadí dobrá viditelnost. Znamená pro ně vyšší riziko, že budou viděni. Proto k základnímu zabezpečení patří také dostatečné osvětlení (ulice, vchodu, chodeb apod.).

Komunikace se sousedy a udržování sousedských vztahů

 • Vedle zabezpečovacích systémů je další okolností, která většinu pachatelů od vloupání odradí, soused v blízkosti bytu či domu. Soused, kterému důvěřujeme, nám může vypomoci při delší nepřítomnosti (např. při odjezdu na dovolenou) například tak, že čas od času byt zkontroluje, vybere schránku (plná schránka je jedním ze signálů zejména pro ty pachatele, kteří využívají aktuální situace, příležitosti).
 • Soused může také v případě, když si všimne, že u vašeho bytu či domu zvoní cizí člověk, vykouknout a zeptat se, zda něco nepotřebuje. Mnozí pachatelé před samotným vloupáním zazvoní, aby si ověřili, že nikdo není doma. Samotná otázka souseda může pachatele od činu odradit. Zároveň tak pachatel zjišťuje, že může být kdykoli viděn všímavým sousedem. Někteří pachatelé totiž také spoléhají na lhostejnost lidí v okolí.
 • Zejména zahraniční výzkum dokládá, že sousedské vztahy a sousedská výpomoc je v prevenci před vloupáním naprosto zásadní.

Další zásady

 • Nechlubit se svým majetkem (ať už jde o drahé šperky, novou elektroniku, drahé starožitnosti či jiné cennosti), zejména ne před cizími lidmi. Nezvat cizí lidi do bytu nebo domu, pokud to není nutné. Zbytečně tak dáváte informace o tom, co zajímavého se nachází uvnitř.
 • Nezveřejňovat termín své nepřítomnosti. To se může týkat i umisťování informací a fotografií na sociálních sítích v průběhu dovolené. Je důležité v tomto směru poučit také děti.
 • Nepodávat podrobné informace o zabezpečení bytu nebo domu druhým lidem.
 • Před odchodem zajistit okna a dveře, případně aktivovat zabezpečovací systém.
 • Při delší nepřítomnosti je možné svěřit klíč od bytu nebo domu někomu důvěryhodnému (rodině, přátelům, spolehlivému sousedovi), aby mohl čas od času byt nebo dům zkontrolovat.
 • Zajistit dostatečně cennosti v bytě (zejména peníze, šperky, doklady aj.). Cennosti v bytě je také vhodné zdokumentovat (pořídit fotografie, ponechat si účty apod.) pro případ, že by k vloupání došlo.
 • Nenechávat klíče na místech, kde je může kdokoli objevit (např. pod rohožkou). V případě ztráty klíčů je nutné ihned vyměnit zámky.

Další tipy

 • Pachatelé často byt nebo dům nejprve obhlíží. Signálem jsou pro ně stále zhasnutá světla, žádný pohyb a hluk uvnitř, zatažené závěsy, delší dobu žádné auto před domem.
 • Při delší nepřítomnosti je vhodné nenechávat zatažené závěsy a žaluzie, zbytečně tím upozorňujeme, že nikdo není doma. Zároveň zatemněním snižujeme riziko, že by případný pachatel byl při činu někým viděn.
 • Jednou z možností je využít zařízení s časovačem pro vypínání a zapínání. Může jít např. o budík s hlasitějším rádiem, televizi, světla apod.
 • V případě využívání záznamníku na telefonu není vhodné nechávat vzkaz informující o delší nepřítomnosti.
 • Pachatele od spáchání vloupání může odradit také venkovní světlo s fotobuňkou reagující na pohyb, hlásiče rozbití skla apod. Mnohé pachatele odradí také štěkající hlídací pes.

Další preventivní informace o tom, jak si řádně zabezpečit svůj dům, byt nebo objekt, náležející k obydlí, naleznete například na stránkách www.policie.cz nebo www.stopvloupani.cz.

por. Mgr. Eva Hašlová
13.1. 2020

  Jakékoliv poznatky a informace můžete uvést zde, i anonymně.

  13.1.2020