Jedeme na dovolenou…

Praha venkov – VÝCHOD – Několik doporučení a rad.

… léto, prázdniny, euforie z dovolené, pracovní starosti alespoň na chvilku vypustíme z mysli. Tohoto okamžiku využívá i řada podvodníků ke svému obohacení a to stále sofistikovanějším způsobem. Buďte proto pozorní a s rozvahou se pečlivě na své zasloužené dny volna připravte.

Europol zahájil na sociálních sítích kampaň #2good2Btrue („Příliš dobré na to, aby to byla pravda“) a formou reklamy upozorňuje na nabídky podezřele levných zájezdů. Po jejím otevření je uživatel přesměrován na stránku uveřejněnou na webových stránkách Europolu, kde získá návod, jak se nestát obětí klamného jednání. Podvodné letenky a neexistující rezervace představují pro podvodníky značný potenciální zisk. Tyto podvody se vyskytují v největším množství během letní sezóny. Zdá se vám nabídka dovolené podezřele lákavá? Buďte obezřetní při jejím výběru! Než si zájezd koupíte, nechte si poradit.

Zde uvádíme několik tipů, které zajistí, abyste příští obětí nabídky nebyli vy:

Oficiální cestou
Zarezervujte si svou dovolenou přímo přes hotel nebo leteckou společnost, nebo přes důvěryhodnou cestovní kancelář/agenta. Na internetových stránkách hledejte logo IATA.

Udělejte si vlastní průzkum
Pečlivě prozkoumejte internet, abyste zjistili, zda je společnost skutečná. Pokud není, je dost pravděpodobné, že i ostatní lidé uveřejnili vlastní zkušenosti s touto společností s cílem ostatní varovat.

Pohybujte se na internetu bezpečně
Věnujte zvláštní pozornost názvu internetové stránky a doméně. Drobné změny v názvu nebo jméně – jako je například změna z „.com“ na „.eu“ – vás mohou přesměrovat na zcela jinou společnost.

Plaťte bezpečně
Ověřte si, zda internetová stránka používá pro rezervační proces zabezpečený systém plateb a zabezpečený komunikační protokol (http).

Věnujte pozornost malému písmu
Zkontrolujte, zda internetová stránka nabízí všeobecné podmínky, možnost refundace a ochranu soukromí.

Používejte instinkt
Pokud něco zní příliš dobře na to, aby to byla pravda, tak to většinou pravda není.

Ohlaste to
Uchovejte si veškerou komunikaci, bankovní převody a ohlaste událost neprodleně Policii ČR.

Další informace týkající se běžných varovných signálů: https://www.europol.europa.eu/2good2btrue

Každoročně jsou letní prázdniny i rájem pro bytaře, kteří si místa a obydlí typují dle dostupných informací i například z osobních profilů na sociálních sítích, nebo jen náhodně zkouší, zda zabezpečení dveří či oken překonají nebo nepřekonají. Ojedinělá není ani turistika za účelem páchání majetkové trestné činností. Skupiny obvykle zahraničních pachatelů se na období několika týdnu ubytují v České republice, spáchají řadu vloupání do obydlí a odjíždějí páchat trestnou činnost dále do sousedních států.

K majetkové trestné činnosti dochází i v rekreačních lokalitách, terčem jsou chaty, stany, karavany i auta na odstavných parkovištích apod. Proto vždy mějte na paměti, že zabezpečení vlastního majetku, dokladů a osobních věcí je základem pro to, jak si nenechat zkazit dovolenou.

Neopomenutelnou součástí letních prázdnin je osobní bezpečí při pohybu v silničním provozu. Ze sledovaných statistických ukazatelů dlouhodobě vyplývá, že nejtragičtějšími příčinami prázdninových nehod jsou nepřizpůsobení rychlosti dopravně technickému stavu vozovky, vjetí do protisměru a nevěnování se řízení. Proto Policie ČR podpořila preventivní projekt České asociace pojišťoven a samostatného oddělení BESIP Ministerstva dopravy pod názvem „Nepozornost zabíjí“, který upozorňuje širokou veřejnost na riziko spojené s manipulací s mobilním telefonem za jízdy https://www.nepozornostzabiji.cz/ .

Tradiční osvědčené rozhlasové spoty upozorňující na nevěnování se řízení a ovlivnění alkoholem nově bude vysílat i Rádio Dálnice.

Zvláštní pozornost dbejte při svých online nákupech a manipulaci s platební kartou. Nikdo nemá právo po Vás požadovat přístupová hesla k bankovní elektronické komunikaci či k PINu Vaší platební karty.

Hezké prázdniny bez nepříjemností přeje
Policie České republiky

pplk. Mgr. Zuzana Pidrmanová
koordinátorka prevence
23. července 2018

    Jakékoliv poznatky a informace můžete uvést zde, i anonymně.

    23.7.2018