Havárie nákladního vozidla zkomplikovala provoz na dálnici u Zdib

Praha venkov – VÝCHOD – Řidič kamionu havaroval na dálnici u Zdib ve směru na Ústí nad Labem.

Policisté na tísňové lince 158 přijali ve čtvrtek 15. března kolem půl šesté ráno oznámení o havárii nákladního vozidla na dálnici D8 poblíž Zdib ve směru na Ústí nad Labem. Devětatřicetiletý řidič nezvládl řízení, vozidlem najel do svodidel a následně po převrácení kamionu havaroval mimo vozovku. Provoz na dálnici byl zcela uzavřen. Po provedení nezbytných úkonů řídili policisté provoz na místě kyvadlově, a to až do doby vyproštění nákladního vozidla. Naštěstí nikdo z přítomných osob nebyl zraněn. Jízda pod vlivem alkoholu byla u řidiče vyloučena. Příčiny havárie a další okolnosti budou předmětem šetření dopravních policistů.

V souvislosti s dopravními nehodami a haváriemi neustále APELUJEME na řidiče vozidel, aby byli ohleduplní k ostatním účastníkům silničního provozu. Stále častěji se zástupci složek integrovaného záchranného systému setkávají s arogancí, nevstřícností řidičů a porušováním předpisů, právě když spěchají na místo události. Řidiči stojící v kolonách mnohdy automaticky neuvolní cestu zasahujícím složkám, ačkoliv to stanoví zákon anebo zastaví tak, že průjezd k nehodě či havárii je komplikovaný a zcela zbytečně dochází k časové prodlevě. Jedná se o situace, kdy jde o životy a zdraví jiných lidí a každá minuta je velmi důležitá.

Zákon č. 361/2000 Sb. o silničním provozu v § 41, odstavci 8 stanoví:

„Pokud hustota provozu na dálnici nebo silnici pro motorová vozidla  o dvou jízdních pruzích v jednom směru jízdy vyvolá vznik kolony stojících vozidel, jsou řidiči souběžně jedoucích vozidle povinni před zastavením vozidla vytvořit mezi sebou jeden průjezdný jízdní pruh široký nejméně 3 metry pro průjezd vozidel  s právem přednosti jízdy; je-li v jednom směru jízdy  tři a více jízdních pruhů, sníží vzájemný boční odstup řidiči vozidel v levém a středním jízdním pruhu nebo středních jízdních pruzích. Řidiči jedoucí v krajních jízdních pruzích v jenom směru jízdy mohou při vytváření průjezdného jízdního pruhu vjet na krajnici nebo na střední dělící pás. Řidičům ostatních vozidel je vjezd do pruhu pro průjezd vozidel s právem přednosti jízdy a jízda v tomto pruhu zakázána; toto neplatí pro vozidla vlastníka pozemní komunikace  vozidla technické pomoci.“  

nprap. Mgr. Eva Hašlová
tisková mluvčí PČR Praha venkov – Východ
15.3. 2018

    Jakékoliv poznatky a informace můžete uvést zde, i anonymně.

    15.3.2018