Dopravně bezpečnostní akce

Praha venkov – VÝCHOD – Dbejme na svoji bezpečnost na silnicích.

Z důvodu stálého zvyšování bezpečnosti osob na silnicích se v týdnu od 6. do 10. ledna policisté na území Středočeského kraje zapojili do dopravně bezpečnostní akce „X“. Cílem této akce byla nejen kontrola technického stavu vozidel, ale svojí pozornost policisté zaměřili zejména na kontrolu dodržování povinnosti chodců. V průběhu dopravní akce

Příčinou mnoha tragických nehod je nedostatečná viditelnost. Chodci jsou spolu s cyklisty ti nejzranitelnější, oni sami by však měli mít především zodpovědný přístup při pohybu po komunikacích. Svou viditelnost mohou zvýšit světlým oblečením doplněným o reflexní prvky. Nejpoužívanější z nich jsou reflexní pásky, jejich výhodou je rychlé a snadné použití. Modré oblečení je zpozorovatelné pouze na 18 metrů, reflexní prvky až na 200 metrů. Při rychlosti 75 km/h potřebuje řidič asi 30 metrů na to, aby zareagoval a stihl se jdoucí osobě vyhnout.

Od roku 2016 platí pro chodce povinnost nosit reflexní prvky, pokud se pohybují za snížené viditelnosti mimo obec podél okraje vozovky, kde není veřejné osvětlení. Prvek by měl být dobře viditelný zepředu i zezadu pro ostatní účastníky silničního provozu. Doporučuje se ho umístit na nejvíce pohyblivou část těla směrem do vozovky, tudíž na pravou stranu, např. ke konci rukávů, blízko ke kolenům. V případě porušení hrozí za tento přestupek na místě pokuta až dva tisíce korun.

Milým překvapením pro řidiče bylo darování reflexní vesty pro spolujezdce z rukou policistů.

Policisté při silničních kontrolách informovali řidiče o nutnosti správného uložení vesty, která je ze zákona povinnou výbavou vozu. V situaci, kdy motorista při dopravní nehodě nebo jiné události vystoupí z vozidla, musí si vestu obléknout, proto by ji měl mít po ruce a ne v zavazadlovém prostoru.

Během několikadenní akce policisté zkontrolovali více jak dvě stovky řidičů, kdy téměř padesát z nich se dopustilo dopravního přestupku. U chodců policisté odhalili porušení zákona ve čtyřech případech. Pozitivním faktem bylo, že žádný z kontrolovaných řidičů neřídil pod vlivem alkoholu či jiných omamných a psychotropních látek.

por. Mgr. Eva Hašlová
13.1. 2020

    Jakékoliv poznatky a informace můžete uvést zde, i anonymně.

    13.1.2020