Bezpečně do školy

Praha venkov – VÝCHOD – Se začátkem školního roku se opět zvýší provoz na silnicích.

Letní prázdninové dny se pomalu chýlí ke konci a blíží se opět začátek nového školního roku. Červencové a srpnové dny většina dětí trávila různě po výletech, dovolených se svými rodiči nebo na letních táborech. Čas volna opět vystřídá každodenní docházka do škol. Koncem prázdnin se zvyšuje provoz na silnicích z důvodu návratů z posledních dovolených, neboť je třeba začít s přípravami do školy.

S prvními zářiovými dny také souvisí zvýšený pohyb dětí na chodnících, přechodech pro chodce a silnicích. První školní den spěchají děti do školy plné dojmů z prázdnin a zapomínají na dodržování základních pravidel bezpečnosti v silničním provozu. Na správné a bezpečné přecházení silnic budou v měsíci září dohlížet nejen strážníci městské a obecní policie, ale i policisté.

S dětmi, které usednou poprvé do školních lavic, by rodiče měli cestu do školy několikrát projít a najít nejbezpečnější místa pro přecházení vozovky. Cesta do školy by měla být bezpečná, i když je o nějaký ten krok delší.

Zvýšenou pozornost dopravní situaci by měli věnovat občané na Úvalsku, kde v současné době probíhají rozsáhlé stavební úpravy místních komunikací.

 

Rady pro rodiče malých chodců:

 • Povídejte si se svými dětmi o nebezpečích, která jim hrozí v silničním provozu.
 • Názorně s nimi procvičujte orientaci v silničním provozu (vozovka, chodník, přechod pro chodce, semafor…).
 • Základní pravidlo pro přecházení: 3x se rozhlédnout: VLEVO, VPRAVO, VLEVO, navázat s řidičem oční kontakt a RYCHLE PŘEJÍT!!
 • Naučte děti poznávat barvy, tvary, seznamujte je s různými dopravními prostředky a jejich využitím, procvičujte pravé a levé strany. Naučte je znát význam dopravních značek, které jsou v blízkosti vašeho bydliště a při cestě do školy.
 • Nepodceňujte vlastní příklad. Dospělí ve spěchu (s dítětem za ruku) klidně přeběhnou cestu na červenou či před projíždějícím vozidlem.
 • Upozorňujte při každé příležitosti své děti, jak velkou rychlostí se k nim auto blíží. Neumí zatím odhadnout vzdálenost vozidel a tím ani vzdálenosti bezpečnou pro přecházení.
 • Vybavte své ratolesti reflexními doplňky. Vysvětlete jim, jak důležité je v provozu být viděn.
 • Děti vědí, že chodník je pro chodce a silnice pro řidiče. Zdůrazňujte jim, že to nejsou místa vhodná pro hraní. (A to ani místa s malým provozem).
 • Také hraní v blízkosti silnice je velice nebezpečné. I to by měly děti pravidelně slýchat.
 • Upozorněte děti, jak je nebezpečné se s někým cizím dávat do řeči na ulici či sedat s ním do auta.

 

nprap. Mgr. Eva Hašlová
tisková mluvčí PČR Praha venkov – východ
28.8. 2017

 

  Jakékoliv poznatky a informace můžete uvést zde, i anonymně.

  28.8.2017